Oceaniczna radość, a ślepota Marksa z Freudem

il. Frau S
il. Frau S

Określając religię “opiatem dla mas” Karol Marks był tak lekceważący wobec oceanicznej radości, co Freud. Zarówno Freudowi, jak i Marksowi nie udało się pojąć, że opiaty są tym, co praktykujesz będąc poza społecznością – religijną czy jakąkolwiek inną.

Opiaty są są autystycznym połączeniem samotnego człowieka; opiaty są religią samotnych. Obydwaj Freud i Marks nie zrozumieli, że radość, kojący proces nieodłączny duchowej komunii, stanowi główne źródło budowy społeczności samej w sobie, którą to im obydwu była tak bliska. Po prawdzie dla współczesnego lekarza opiatowe receptory w mózgu są tam, aby zmniejszać ból, zaś ich sztuczna stymulacja poprzez morfinę może reprodukować przelotne, oceaniczne wrażenie jedności pokrewne prawdziwej radości. Lecz jak ilustruje epidemiologia nadużywania heroiny, opiaty są ersatzowym komfortem i pociągają jedynie duchowo i społecznie wykluczonych.

C.S. Lewis wskazuje, że uzależniająca przyjemność i radość bardzo się wzajemnie różnią. Mają tylko jedną wspólną cechę: “fakt, że ktokolwiek ich doświadczył, będzie pragnął to ponowić“. Radość nie jest substytutem seksu, lecz seks jest bardzo często substytutem radości. Co istotniejsze, radość i przyjemność różnią się, ponieważ indukcja radości nigdy nie tkwi w naszej mocy, zaś uzależniającej przyjemności – zawsze.

/przekład skromnego fragmentu z: Spiritual Evolution: A Scientific Defense of Faith aut. George Vaillant, s. 132/

PSt! Coby nad markotny post ten nie był, w ramach ciekawostki informuję, że fraza wyszukiwarkowa za którą najczęściej lutki tu trafią to “3-meo-pcp taniej”. Fszystko jest możliwe, a dozwolone przekroczone

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s