Offerstigen – Regndolk

offer

ep wyd. własne 2014

Unikalna to epka, a bynajmniej nie słyszałem tak udanej fuzji funeral doom / black / sludge metalu.

Brzmieniowo dosyć mocno lo-fi, co z jednej strony dobrze uzupełnia charakter muzyki, lecz z drugiej stanowi bodaj główną wadę tego materiału, bo perkusja i wokale są przycicho w miksie. Dronujący funeral doom w równych proporcjach połączony z granymi tremolo, melancholijnymi melodiami i sludge’owym łupaniem. Przeplot ten jest płynny i bez zgrzytów, choć tak się składa że przejściom niejednokrotnie towarzyszą solówkowo-eksperymentalne gitarowe zgrzyty.

Porównania, jakie mi przychodzą na myśl to Worship (pod wzgl. doomowej melodyki), Lyrinx, Austere (minus pretensjonalność 2 ostatnich), Knokkelklang, ale zwłaszcza nidrozyjskie Unbeing; od strony sludge’u się nie wypowiem, bo stosownej wiedzy brak. O unikalności debiutu Offerstigen stanowi nie tylko zgrana, wewnętrznie spoista fuzja gatunkowa, ale też zajebiste wokale, a ściśle emanujące negatywnością wrzaski. Nie popadają ani w chropawą nienaturalność, ani w piskliwą groteskę, jakiej można uświadczyć chociażby w przypadku Silencera. Wokalnie najbliżej do Unbeing i jest to diabelny plus, zwłaszcza że Offerstigen wydaje mi się górować na wspomnianym projektem, bo w tym przypadku mniejsza monotonia (a więc teoretycznie i hipnotyzm) kompozycji nie przekłada się na osłabienie efektu.

Nie sądziłem, że coś nowego z tych rejonów muzycznych mnie tak zakręci, jakkolwiek jest to świeżość zionąca aurą lochów, popiołu i tortur… przypalanie się pochodnią w jaskini musi być pokrewnym doświadczeniem egzystencjalnym co te, z których wynika rzeczona muzyka. Tak więc działanie terapeutyczne potwierdzone. Pozostaje wklepać link do bandcampa.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s