10 głównych zasad gnostycznego objawienia

Philip K. Dick (c. 1978)

Gnostyccy Chrześcijanie drugiego wieku n.e. byli przekonani, że jedynie specjalnie objawienie wiedzy – nie zaś wiara – może ocalić człowieka. Treści tego objawienia nie mogły zostać otrzymane empirycznie, ani wywiedzione a priori. Postrzegali tą specjalną gnozę jako tak wartościową, że musiała być trzymana w sekrecie. Oto 10 głównych zasad gnostycznego objawienia:

  1. Stwórca tego świata jest obłąkany.
  2. Świat nie jest taki, jakim się wydaje, aby ukryć jego zło, przesłania go iluzoryczny woal i obłąkane bóstwo.
  3. Jest inne, lepsze królestwo Boga, a nasze wszystkie wysiłki mają być skierowane ku: a. powrotowi do niego; b. sprowadzeniu go tutaj.
  4. Nasze obecne życia rozciągają się na tysiące lat w tył i możemy sprawić, że odzyskamy pamięć naszego gwiezdnego pochodzenia.
  5. Każdy z nas ma nieupadły boski odpowiednik, który może wyciągnąć ku nam dłoń, aby nas obudzić. Ta druga osobowość jest prawdziwą wybudzającą jaźnią; zaś ta, którą posiadamy teraz jest pogrążona we śnie i drugorzędna. Doprawdy jesteśmy uśpieni, w dłoniach niebezpiecznego magika upozorowanego na dobrego boga, obłąkanego stwórczego bóstwa. Ponurość, zło i ból w tym świecie, fakt że jest on deterministycznym więzieniem kontrolowanym przez obłąkanego stwórcę, sprawia że dobrowolnie odcinamy się od rzeczywistości już w młodym wieku, czyli inaczej rzecz ujmując dobrowolnie pogrążamy się we śnie ułudy.
  6. Możesz przejść ze złudnego świata-więzienia do spokojnego królestwa, jeśli tylko Prawdziwy Dobry Bóg zapewni ci Swą łaskę i pozwoli ci ujrzeć rzeczywistość Swoimi oczami.
  7. Chrystus raczej oferował niż otrzymał objawienie; nauczał swych zwolenników, jak wstąpić do królestwa jeszcze za życia, podczas gdy inne religie misteryjne jedynie przynoszą amnezję: wiedzę o tym w „innym czasie”, w „innej krainie”, nie zaś tutaj. On powoduje nadejście królestwa tutaj i jest żywą agencją Jedynego Dobrego Boga (i.e. Logosu).
  8. Prawdziwy, sekretny kościół chrześcijański prawdopodobnie wciąż istnieje, od dawna w ukryciu, z żywym Corpus Christi jako głową czy władcą, absorbującą uczestników. Poprzez uczestnictwo weń prawdopodobnie posiadają ogromne, pozornie magiczne moce.
  9. Podział na „dwa czasy” (zły i dobry) oraz „dwa królestwa” (dobre i złe) nagle zakończy się zwycięstwem dobrego czasu, gdy obecnie niewidzialne królestwo się oddzieli i stanie widoczne. Nie możemy znać daty.
  10. W międzyczasie jesteśmy na moście przesiewu i podlegamy osądowi, w zależności od tego jakiej mocy dotrzymujemy wierności, obłąkanemu stwórcy – demiurgowi tego świata, czy też Jedynemu Dobremu Bogu i jego królestwu, które znamy poprzez Chrystusa.

Znać dziesięć zasad gnostycznego chrześcijaństwa to wyrokować katastrofę.

 

źródło:“The Shifting Realities of Philip K. Dick – Selected Literary and Philosophical Writings”, tłum. nhtk 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s