Wędrowcy~Tułacze~Zbiegi – Kiedy deszcz zaczął padać na zawsze?

wtzcs DAP 2014

Nazwa projektu brzmi dumnie i zobowiązuje. Obawiam się jednak, że personalia stojące za tym tworem wywiązały się z zadania połowicznie. Naturlich jest niekonwencjonlnie i interesująco. Gdyby wszystkie utwory były utrzymane na poziomie tytułowego – byłoby srogo, tymczasem rezultat pozostawił mnie z lekkim niesmakiem.

O ile w Ameryce Północnej coś pokrewnego może się reklamować etykietką death country, tu mamy raczej źródłowo europejską ludowość w wersji noir. W Polsce brakuje czegoś takiego jak ciemniejsze oblicze folku, ale WTZ umyka łatkom. Bogactwo instrumentalne i zamysł kompozytorski robią wrażenie, jakkolwiek produkcja mogłaby być klarowniejsza. Pieśni zawarte na tej trwającej niespełna kwadrans taśmie mają lekko straceńczy / deliryczny charakter. “Specjalista od buntu” to nieomal pieśń weselna – w złym tego słowa rozumieniu. Nie zmienia to faktu, że wspólny i suto zakrapany gig z Lichowym PwK jako postulat woła wręcz o pomstę do nieba, a zatem i o realizację.

Największy minus w moim odczuciu stanowi spora część wokaliz i nieco mniejsza część liryk. I tak na przykład pierwszy utwór mógłby mieć znacznie większą mieć rażenia, gdyby wokal nie zajeżdżał ostro manierą tego-tam typa od Demonic Slaughter. Zaś co do liryk, ta cała wódczano-ogórczana poetyka z domieszką średnich lotów mizoginii (w tym przypadku piję tu do “Saturn jest słodki w smaku”) nigdy mnie nie jarała i nie podbudowała mojego poczucia polskości, które zresztą jeb…

Hipnotyczno-teatralna aura nagrania goryczeje gdzieś w okolicach glątwy. Mimo to, przy sprzyjającym set&setting, że się posłużę określeniem z terminologii narkomańskiej, może wzbudzać entuzjazm. Jakby jednak nie słuchać, te 4 pieśni są udane, po czarciemu skoczne i zgniłe, a debiutancki kaseciak WTZ jest ze wszech miar godzien uwagi.

~nichtig

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s